12 tips for a frugal life

  1. Do not hoard stuff.
    Reduce by discarding unless it can be re-used in another form, which is the best way to recycle things we use in everyday life. Everything either has a use or is discarded into the appropriate rubbish bin, or compost- rag is compostable in the main- if a lot of spandex maybe not as easy. This then lets you see what is there and you do not repeat buy because you can’t find it! More uses for discarded materials coming in my new booklet.
  2. Do not buy prepacked items, wherever possible.
    Buy the items loose. That way you are saving money because the packaging does cost money and plastic packaging is also harmful to the environment.
    Items, especially writing material, is one prime example.
    You pay for the packaging. If you buy just the pad and pen it will work out cheaper. The ink that comes from a cheap pen is the same as the ink that comes from an expensive pen.UNLESS it has been watered down. – This leads me to
  3. Do not buy brand names all the time.IF you are shopping frugally the brand name will add an extra cost to the item. This does not mean that you do not buy brand names ever. You can buy brand names, make sure you know where they are made and what the labour hire laws are for that country. Brand names are more likely to come on special in the chain stores to stop them from becoming out of date, or to clear slow moving stock.
  4. Plastic ice cream containers, and honey containers, If you have them, they do make great storage containers for any items, craft, food,- they can be labelled with permanent markers. There are more ideas coming in my ebook, releasing shortly.
  5. Recycle your wardrobe.Do not just wear once and discard. Buy clothes that mix and match- or better still make your own –
    a) if you are able and
    b) if the material is cheaper than the garment you want to make.
    The clothes these days in Australia, that are imported, are often cheaper than what they can be made for.
    If you can make it yourself, do so. But first weigh up the costs of material, cotton, pattern, time taken, and then see if the purchased garment with the same texture ( feel) runs into a cheaper or dearer garment.
  6. Learn basic repair skillssuch as darning, sewing, knitting, glueing,mending.
  7. If you are a pushbike rider, learn how to repair a bicycle tyre, and replace a chain, or other pushbike repairs.
  8. Learn how to wash dishes,(yes it is a skill some children do not know!)
  9. Learn how to iron clothes(if needed).
  10. Learn to write with a penand NOT a keyboard and learn to SPELL correctly. ( I am a spelling freak! ) This will not make much difference to a frugal lifestyle but it could help if you are stuck without your phone!
  11. IF you are in a large family, and can do it, grow your own vegetables.
    I say this because if you are only a couple, sometimes it is cheaper to buy the veggies than have to pay for all the accessories needed to grow your own, depending on where you live. You may have to buy pots, fertiliser,seed etc.
    If you have to buy the vegetables.Always buy the fresh fruit and veggies in season- it is cheaper. If you do happen to be able to come by more food than you need, learn how to preserve the fruit or veggies that you have.
    That way you will have it for the off season period.
    This does not mean buying expensive preserving outfits either. When you do buy, if you can buy in the larger quantities it will work out cheaper-
    g. in $Aussie dollar:-
    One kilo of plums is around $4.00 kilo when 1 plum is .60c.
    You get at least 8 plums in a 1 kilo bag.
    with the .60c plum it only takes 6 to make up the dollar amount for the kilo weight. That may sound small but multiply it out and it is a considerable saving.
    If you are going to buy fruit and vegetables like this, check for the less ripe fruit or vegetables that will not go rotten, and store most fruit and vegetables in a cool spot within the home. Potatoes need darkness to last.
    Now as law has been made to state in Australia , the amount of cost per gram or oz is listed on the packaging.
    If you are operating on a very strict budget it may be necessary to have a meal plan for the week. This can be done in consultation with the family. Once you have worked out what you are going to eat, plan your shopping list around this and write it down before shopping.
  12. This is to help with the shopping list. Break everything back to a unit value- most big retailers online do this now.

This is just 12 tips. There are a lot more. It is a fairly heavy read, but when you start using the system it will become natural and you will be a professional frugal shopper!!

There are more details in my ebook coming
Frugal Fantasies.- look out for it soon.

I will notify the world when it is released on facebook and instagram!

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *